Гутереш: Има уште многу работа со извозот на храна за Украина

Од:

Договор меѓу две страни постигнат во жесток конфликт. Тоа е без преседан и во однос на обемот и според бројот, но имаме уште долг пат да одиме на многу фронтови, изјави денеска генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш во Одеса.

dobivaj vesti na viber

Тој потврди дека останува уште многу да се направи за да се обезбеди глобален пристап до украинските прехранбени производи и руската храна и ѓубрива, откако беше постигнат договор за извоз на храна со посредство на Турција и ОН.

Повика на непречен пристап до руската храна и ѓубриво кои не се предмет на санкции на светските пазари, пренесува „Ројтерс“.

Гутереш изјави дека електричната енергија произведена во нуклеарната централа во Запорожје, која е под контрола на руските сили, ѝ припаѓа на Украина и бара целосно да се почитува овој принцип.

Би можело да ве интересира

Путин призна: Ги мобилизираме и земјоделците

А1он

Илјадници Руси чекаат повеќе од 16 часа за влез во Монголија

А1он

Песков: Русија останува подготвена да преговара со Украина

А1он

Шефот на регионот Херсон: Граѓаните мирно избраа присоединување кон Русија

А1он

Да избегне конфликти, Грузија на руските граѓаните ќе им овозможи да ја преминат границата и пешки

А1он

Песков: Оштетувањата на гасоводите „Северен тек “ можеби биле предизвикани од саботажа

А1он