Гутереш: Граѓанска војна во Либија ќе предизвика хуманитарен кошмар

Од:

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска ја повика меѓународната заедница итно и решително да реагира со цел да се спречи граѓанска војна од големи размери во Либија, што би имало катастрофално влијание врз целиот регион.

На отворањето на меѓународната конференција за Либија во Берлин, тој рече дека нема воено решение за Либија.

„Сега е време за неодложна и одлучна акција за да се спречи граѓанска војна од големи размери“, рече тој.

Гутереш предупреди дека таков конфликт ќе предизвика „хуманитарен кошмар“ и оти земјата ќе биде „ранлива поради постојани поделби“.

Тој потсети дека илјадници луѓе се убиени или повредени за време на конфликтот во Либија, а околу 170.000 беа принудени да ги напуштат своите домови.

Би можело да ве интересира

Средба Гутереш – Дендиас во Женева

Ана Ололовска

Либиските противнички страни го прекинаа договорот во Женева

Ана Ололовска

Во Либија загинале двајца турски војници, информира Ердоган

Ана Ололовска

ОН: Решение за блискоисточниот конфликт е формирање на две држави

Ана Ололовска

Гутереш: Невработеноста меѓу младите е алармантна во светот

Ана Ололовска

Либискиот лидер Ал-Сараџ го нарече генералот Хафтар воен злосторник

А1он