Гутереш го повика светот да спречи Студена војна меѓу САД и Кина

Од:

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска го повика светот да спречи Студена војна меѓу САД и Кина и да ги запре конфликтите за да може да се фокусира на пандемијата Ковид-19.

– Ние мора да сториме се за да избегнеме нова Студена војна, нагласи Гутереш во обраќањето на речиси целосно виртуелно Генерално собрание на ОН.

– Ние се движиме во многу опасна насока. Нашиот свет не може да си дозволи иднина каде што двете најголеми економии го поделија светот во голема фрактура – секоја со свои трговски и финансиски правила и капацитети на интернет и вештачка интелигенција, рече тој, без да ги спомене САД и Кина.

Во последните неколку месеци се зголемија тензиите меѓу САД и Кина, а претседателот Доналд Трамп го обвини Пекинг за пандемијата Ковид-19, која однесе околу 950.000 животи низ целиот свет.

Гутереш е со став за ставање крај на сите насилни конфликти и светот да се фокусира на запирање на пандимијата. Тој посочи на некои делумни успеси, вклучувајќи прекин на огнот прогласен во Камерун, Колумбија и Камерун.

Тој се залага за прекин на огнот во конфликтните зони до крајот на годината

Би можело да ве интересира

Демократите во САД ја предупредија Републиканската партија: Ќе зажалите за потврдата на судијката Берет

А1он

ВИДЕО: Ејми Кони Берет положи заклетва за судија на Врховен суд на САД

Ана Ололовска

САД одобриле продажба на оружје за Тајван во вредност од 2,3 милијарди долари

Ана Ололовска

Во САД 63.195 новозаразени, починале 380 лица

Жарко Настоски

Во САД и Франција втор ден по ред рекордни бројки на новоинфицирани

Жарко Настоски

Во САД рекордни над 83.700 новозаразени од Ковид-19 од почетокот на епидемијата

А1он