Гутереш бара сите луѓе да бидат поврзани на интернет до 2030 година

Од:

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш апелираше сите луѓе да бидат поврзани на интернет до 2030 година.

dobivaj vesti na viber

– Пандемијата покажа дека интернетот може да го промени животот, истакна Гутереш во обраќањето пред учесниците на дигиталниот самит на ОН што се одржува во полскиот град Катовице.

Тој нагласи дека дигиталната технологија спасила животи, овозможувајќи им на милиони луѓе да работат, учат и безбедно да комуницираат.

Гутереш додаде дека пандемијата го прошири и дигиталниот јаз и ја покажа темната страна на технологијата, поради брзото ширење на дезинформации.

– Овие проблеми можеме да ги решиме само со зајакнување на соработката, изјави Гутереш.

Тој наведе дека зајакнувањето на соработката подразбира воспоставување јасни правила за заштита на човековите права и основни слободи, враќање на контролата врз податоците, сузбивање на дезинформации и поттикнување омраза, како и поврзување на сите луѓе на интернет до 2030 година.

Би можело да ве интересира

Гутереш: Не очекувам набрзо да има мировни преговори за Украина

А1он

Речиси 500 луѓе се евакуирани од Азовстал и Мариупол

Катерина Павлова-Николовска

Гутереш по повод Светскиот ден на слободата на медиумите: Без слобода на печатот, нема демократски општества

Гутереш предлага трилатерална група за хуманитарните прашања, Лавров вели дека е рано за посредници

А1он

Гутереш: Потребна е независна истрага за кршење на меѓународното право во Украина

А1он

Гутереш од Москва: Прекин на огнот што е можно поскоро