Гутереш апелира да се избегне насилството во Венецуела

Од:

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, упатил апел до надлежните да се избегне насилството во Венецуела, соопшти неговиот портпарол.

„Секоја загуба на живот е тажна”, изјави портпаролот на ОН.

Лидерот на опозицијата, Хуан Гуаидо, истовремено вети дека ќе донесе странска помош од соседните земји и ги повика безбедносните сили да одбијат послушност од претседателот, Николас Мадуро, како и да дозволат залихите со помош кои пристигаат да влезат во земајта.

Населението во Венецуела страда од недостаток на храна и лекови.

Би можело да ве интересира

Русија и Венецуела ја интензивираат воената соработка

Шојгу со поддршка за Венецуела во отпорот против САД

Укинат имунитетот на четворица венецуелски опозициски пратеници

Гуаидо: Мадуро денеска ќе го распушти Парламентот, можни нови апсења на пратеници

Мадуро е подготвен на договор со опозицијата

САД имаат план за помош на Венецуела после заминувањето на Мадуро