„Гугл“ нефункционален во поединечни делови од светот

Од:

Во делови на Северна Америка и Европа вчера е регистриран пад на многу сервери на „Гугл“.

Голем број на корисници пријавиле дека не функционираат „ЈуТјуб“, „Џимејл“, „Аналитикс“, „Драјв“, „Снепчет“, „Нест“ и други апликации.

Најмногу пшроблеми имаат корисниците на источниот брег на САД, како и во Европа.

Компанијата „„Гугл“ потврди дека има проблеми, а се претпоставува дека главната причина е во „Клауд“.

Би можело да ве интересира

„Гугл“ тврди дека постигнале квантна надмоќ

Ана Ололовска

„Гугл“ и „Фејсбук“ повикани на сослушување во руската Дума

Гугл планира да инвестира три милијарди евра во Европа

Ана Ололовска

Гугл ќе и плати на Франција една милијарда евра за да го реши даночниот спор

Американски сојузни држави покренуваат истрага против „Гугл“

Ана Ололовска

„Јутјуб“ и „Гугл“ казнети 170 милиони долари во САД за кршење на приватноста на децата