Гугл, Епл и Тесла меѓу обвинетите за смртта на деца во Конго

Од:

Пет водечки светски технолошки компании, вклучително и Епл, Тесла и Гугл, се обвинети за соучесништво во врска со смртта на деца во Конго, принудени да работат во рудниците за кобалт, метал што се користи за правење телефони и компјутери.

Судска постапка во име на 14 семејства од Конго беше покрената во неделата, од страна на непрофитната организација Меѓународни заговорници за право, со седиште во САД. Тужбата е поднесена против Тесла, Епл, Алфабет (матична компанија на Гугл), Мајкрософт и Дел Технолоџис. Во обвинението се тврди дека овие компании биле дел од системот на присилна работа, што според семејствата, резултирало со смрт или тешки повреди на нивните деца.

Ова е првпат неколку компании од технолошката индустрија да се соочат со парница поради вадење кобалт.

Судските документи доставени до Окружниот суд во Вашингтон, исто така, содржат фотографии на осакатени деца.

Шест од 14-те деца вклучени во случајот загинаа при пропаѓање на дел од тунел, додека други се здобија со повреди кои целосно ги сменија нивните животи, вклучително и парализа.

Во тужбата се наведува дека децата, некои на возраст од само шест години, биле принудени да го напуштат училиштето заради сиромаштија и да работат во рудниците за кобалт, сопственост на британската рударска компанија „Гленкор“, која претходно се соочуваше со обвиненија за употреба на детски труд. На некои деца им плаќале само 1,5 долари на ден, а работеле шест дена неделно.

Дел Технолоџис се огласи по обвинувањата, соопштувајќи дека „никогаш свесно не набавувале суровини“ произведени од детски труд и дека тие започнале истрага за наводите.

Би можело да ве интересира

Трамп потпиша декрет за искористување ресурси од Месечината

Ана Ололовска

Ковид-19: Секое петто дете во САД има потреба од болничко лекување

Ана Ололовска

Федерална ревизија: Болниците во САД соочени со „сериозен“ дефицит од болничка опрема

Ана Ололовска

Во САД за првпат контролни пунктови меѓу сојузните држави, парк во Њујорк може да стане масовна гробница

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во пожар на аеродром во Флорида запалени 3.500 автомобили за изнајмување

А1он

Заразата од Ковид-19 во САД веќе зеде над 10.000 жртви

А1он