Грузискиот парламент ја обнови работата по растерувањето на демонстрантите

Од:

Грузискиот Парламент ја обнови својата работа откако демонстрантите, кои од синоќа ги блокираа неговите влезови, беа остранети оттаму, пренесе Тасс.

-Жално е што дел од опозицијата и нејзините претставници повторно ги поведоа нивните поддржувачи и со мирниот протест го нарушија законот. Притоа во предвид го имам блокирањето на парламентот, изјави неговиот претседател Арчил Талаквадзе, кој ја раководи седницата на Бирото на законодавниот дом.

Само пратениците од владеачката партија „Грузиски сон – демократска Грузија“ учествуваат во работата на парламентот. Опозициските партии „Обединето национално движење“ и „Европска Грузија – Движење за слобода“ ја бојкотираат работата на законодавниот дом.

Спикерот на парламентот ги обвини претставниците на опозицијата за ескалацијата на тензиите и избегнување на дијалогот.

-Дел од парламентарната опозиција создаде човечки синџир на вратите на парламентот. Сакам да напоменам дека тоа се луѓе кои некогаш ставија катанец и синџир на правата на човекот, медиумите, приватната сопственост, институциите и идејата за слобода на земјата. Сето тоа благодарение на монополизираните медиуми, кои тие ги претставијаа како демократија и независност, рече Талаквадзе на заседанието на парламентарното биро.

Претседателот на парламентот со себе донесе и синџир и катанец, што беа закачени врз вратите на парламентот.

-Сакам симболично да им го предадам овој пресечен синџир како спомен, што го изразува нивниот пристап и вредности во однос на граѓаните и државата, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Поранешниот претседател на Грузија, Саакашвили ќе биде заменик на украинскиот премиер

Ана Ололовска

Грузија: Поради коронавирусот четирите најголеми градови од утре ќе бидат затворени

А1он

САД со осуда за Русија за кибер нападите во Грузија

САД ја зголемуваат помошта за Грузија

Парламентот во Грузија четири часа ја запре работатa поради „хемиски напад”

(ВИДЕО) Хаос во Тбилиси: Полицијата со водени топови и солзавец против демонстрантите

Татјана Ташкова