Грузиската полиција употреби солзавец и гумени куршуми врз противниците за изградба на ХЕЦ

Од:

Грузиската полиција употреби солзавец и гумени куршуми со цел да го растури протестот на жителите на планинското подрачје Панкиси, кои се против изградба на хидроелектрана.

Околу 300 жители во клисурата Панкиси се собраа во близина на селото Биркијани во знак на протест поради изградба на хидроелектрана, истакнувајќи дека тоа може да ја наруши животната средина и да ги принуди да ги напуштат своите домови.

Дел од демонстрантите фрлаа камења врз полицијата, која возврати со гумени куршуми и солзавец.

Неколку демонстранти и полицајци се полесно повредени.

Би можело да ве интересира

Поранешниот претседател на Грузија, Саакашвили ќе биде заменик на украинскиот премиер

Ана Ололовска

Грузија: Поради коронавирусот четирите најголеми градови од утре ќе бидат затворени

А1он

САД со осуда за Русија за кибер нападите во Грузија

САД ја зголемуваат помошта за Грузија

Парламентот во Грузија четири часа ја запре работатa поради „хемиски напад”

Грузискиот парламент ја обнови работата по растерувањето на демонстрантите