Грузија: Поради коронавирусот четирите најголеми градови од утре ќе бидат затворени

Од:

Грузија ќе изолира четири главни градови за 10 дена, вклучувајќи го и главниот град Тбилиси, од утревечер во 21 часот утревечер во обид да го спречи ширењето на заразата со новиот коронавирус. Тоа го најави денеска премиерот Гиорги Гахарија.

Премиерот рече дека вонредната состојба ќе биде продолжена до 10 мај.

Освен Тбилиси, ќе бидат затворени и градовите Батуми, Кутаиси и Рустави.

Поради пандемијата, од 21 март до 21 април, Грузија е во вонредна состојба. Две области во државата – Марнеулски и Болниски – се прогласени за строга карантин-зона и забрането е влегување и напуштање.

Слободното движење е забрането во земјата од 31 март, а полицискиот час е од 21 часот до 6 часот наутро.

Според последните податоци, во Грузија има 296 случаи на заразени со новиот коронавирус. Повеќе од 4.800 луѓе се во карантин, а 458 се хоспитализирани.Тројца починаа од Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Норвешка ги заострува заштитните мерки против Ковид-19 од идната недела

Жарко Настоски

Италијански научници: итни мерки во следните неколку дена, во спротивно стотици жртви од Ковид-19

Жарко Настоски

1.595 новозаразени од коронавирус во Бугарија, бројот на заразени млади расте

А1он

Универзитет Колумбија: Администрацијата на Трамп можела да спречи смрт од Ковид-19 на 210.000 Американци

Ана Ололовска

Белгиски премиер: Притискаме копче за пауза, цел е ограничувње на контактите

Ана Ололовска

СЗО и Википедија заедно во борба со дезинформациите за Ковид-19

Ана Ололовска