Да избегне конфликти, Грузија на руските граѓаните ќе им овозможи да ја преминат границата и пешки

Од:

На границата меѓу Русија и Грузија на контролниот пункт Горен Ларс ќе биде отворен мобилизациски пункт, соопшти Министерството за внатрешни работи на руската република Северна Осетија.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението објавено на Телеграм не се прецизира кои се причините за таквата одлука.

„Сериозно се зголемува приливот на патнички возила што се движат кон Грузија. За да се намалат ризиците од незаконско однесување и создавање конфликтни ситуации, донесена е одлука на граѓаните да им се овозможи да ја преминат границата и пешки, се наведува во соопштението.

Претходно на посоченото место, границата можеше да се помине само со превозно средство.

Од почетокот на делумната мобилизација во Русија, на 21 септември, на граничните премини со соседните земји, каде за Русите не е потребна виза, редиците за излез од земјата се огромни.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија не е сериозно ослабена од војната во Украина, тврди естонскиот министер за одбрана

Ана Ололовска

Британскиот премиер: Верувам во слободата

Ана Ололовска

Кадиров се заканува: Ќе ги победиме сатанистите

Ана Ололовска

Во Киев од денеска снег, на жителите им е ветено дека ќе имаат струја најмалку 4 часа дневно

Ана Ололовска

Повеќе од триесет убиени во Херсон по повлекувањето на Русите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија: Украинците ослободија девет наши затвореници

Ана Ололовска