Грузија итно подготвува барање за кандидатски статус во ЕУ

Од:

Шефот на владејачката грузиска партија Иракли Кобахидзе вели дека тамошната влада подготвува итно барање за статус на кандидат за членство во ЕУ, кое утре ќе го достави до Брисел.

Кобахидзе вели дека одлуката е донесена поради „општата политичка ситуација и новата реалност“.

Од почетокот на руската инвазија се одржуваат ноќни улични собири во знак на солидарност со Украина, но и поради гнев од одлуката на грузиската Влада да не се приклучи кон меѓународните санкции против Русија.

Владата во понеделникот одби да дозволи група грузиски доброволни борци да го напуштат меѓународниот аеродром во Тбилиси и да се приклучат на војната во Украина.

Во знак на протест, украинскиот претседател Володимир Зеленски го отповика својот амбасадор во Грузија.

Грузиската Влада стравува да не ја испровоцира Русија, која има воени бази во отцепените грузиски региони Јужна Осетија и Абхазија.

Но, грузиските власти се под притисок во земјата да покажат дека остануваат посветени на пристапувањето во НАТО и ЕУ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украина испрати спасувачи во Труција

Катерина Павлова-Николовска

Кадиров и се закани на Полска: Што ако продолжиме со денацификацијата во следната земја?

Ана Ололовска

Градскиот суд во Москва ја потврди пресудата за затворање на рускиот независен весник „Новаја Газета“

Ана Ололовска

Јохансон: Преполовен е бројот на мигранти на балканската рута

Ана Ололовска

Русија ја обвинува Американската амбасада за лажни вести, се заканува дека ќе протера дипломати

Пијан Русин сакал да го украде телото на Ленин

Горан Наумовски