Грузија добива влада во четврток?

Од:

Грузискиот парламент ќе гласа за нова влада на 25-ти октомври, изјави претседателот на парламентот Давид Усупашвили, на првата седница на новиот парламент.

Тој рече дека претседателот на Грузија го претставил составот на новата влада и нејзината програма. По консултациите со парламентарното мнозинство и малцинство одлучено е дека за новата влада и нејзината програма ќе се дискутира на втората седница во парламентот, во четврток.

Според Усупашвили, претходно за тоа ќе расправаат парламентарните фракции и комитети со кандидатите за министерските места.

Кандидатот за премиер Иванишвили вчера го поднесе составот и програмата на новата влада, која ќе ја формира неговата коалиција Грузиски сон, до претседателот Сакашвили.

Таа коалиција победи на изборите на први октомври, освојувајќи 85 од 150 пратенички места во парламентот.

Би можело да ве интересира

Романија, Азербејџан, Грузија и Унгарија потпишаа договор за подводен кабел за пренос на зелена енергија преку Црното Море

Ана Ололовска

Со чартер лет од Атина доброволно во Грузија се вратија 155 грузиски државјани

А1он

Поранешниот грузиски претседател Саакашвили бил затруен во затвор и е во тешка здравствена состојба

А1он

Пребеганите Руси и носат економски бум на Грузија

Во Грузија протест против напливот на Руси кои се обидуваат да избегнат мобилизација

Катерина Павлова-Николовска

Редици Руси чекаат за влез во Грузија, опозицијата побара воведување визи и затворање на границите

А1он