Група терористи од ИД побегнаа од затвор во Сирија

Од:

Група милитанти од терористичката Исламска држава избегале од затвор во североисточна Сирија, откако предизвикале немири и ја презеле контролата од чуварите, изјави .Мустафа Бали, портпарол на Сириските демократски сили предводени од Курдите.

Тој рече дека антитерористичките сили се обидуваат да ја вратат контролата во затворот во провинцијата Хашакех. Бали не прецизира колку затвореници избегале.

Тој рече дека бунтовниците презеле целосна контрола над приземјето на затворот и ја разбиле влезната врата.

Би можело да ве интересира

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот врз новинарите во Кабул

Ана Ололовска

ИД: Вирусот е божја казна, следат нови напади

Ана Ололовска

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

Ана Ололовска

Путин и Кадими разговараа за ситуацијата во Сирија

А1он

Сириската опозиција зароби околу 30 цивили

Израелска армија: Иранските сили се повлекуваат од Сирија

А1он