Група поврзана со Кремљ ја презеде одговорноста за хакерскиот напад на Европскиот парламент

Од:

Претседателката на Европскиот Парламент Роберта Мецола соопшти дека институцијата била подложена на софистициран кибер напад, за кој одговорност презела група поврзана со Кремљ.

Претходно денеска ЕП усвои Резолуција со која ја прогласува Русија за држава „спонзор на тероризмот“, поради војната против Украина и уништувањето на цивилната инфраструктура на земјата.. Набргу по усвојувањето на резолуцијата, веб-страницата на институцијата стана делумно недостапна.

Мојот одговор е: „Слава на Украина“, напиша Мецола на Твитер.

Портпаролката на ЕП прецизираше дека се прават напори за што побрзо да се надмине проблемот.

Би можело да ве интересира

ЕП ги укина имунитетите на двајца европратеници поврзани со истрагата „Катаргејт“

ЕП може да го укине имунитетот на двајца европратеници поврзани со случајот „Катаргејт”

А1он

Европскиот парламент бара воведување санкции против Додик

ЕП усвои резолуција со која ја повикува Србија да ја синхронизира својата надворешна политика со таа на ЕУ

Марк Ангал е нов потпретседател на ЕП на местото на Ева Каили

А1он

ЕП разгледува можност за одземање имунитет на двајца пратеници поради скандал