Гроси: Нема воена опрема во украинските нуклеарни централи

Од:

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, денеска во Европскиот парламент кажа дека нивните инспекции низ украинските нуклеарни централи покажале дека во нив нема воена опрема.

Гроси денеска ја даде изјавата само еден ден откако руската разузнавачка агенција ја обвини Украина дека крие западно оружје во нуклеарни постројки низ земјата, тврдење кое прво го демантираше висок украински функционер.

Гроси, пренесуваат британските медиуми, денеска кажа дека МААЕ воспоставила постојано присуство во нуклеарните постројки во Украина и наредила инспекции за да се утврди дали има воена опрема.

-Резултатите од тие проверки се негативни. Ова е втор пат МААЕ да ги отфрли обвинувањата за нелегални и многу опасни предмети што се чуваат во тие објекти, рече Гроси.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

WSJ: Русија и Иран планираат да изградат фабрика за производство на дронови

Ана Ололовска

Гутереш: Изгледите за мир се се помали

Ана Ололовска

Руска блогерка доби девет години затвор затоа што напишала дека руските војници уриваат градови во Украина

Ана Ололовска

Скај Њуз: Зеленски го очекуваат во Брисел, но патувањето може да биде одложено од безбедносни причини

Ана Ололовска

Украина: Русите се подготвуваат за офанзива во Донбас

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го предизвика Зеленски на воздушен дуел: Ако сакаш, ќе се сретнеме на небо

Ана Ололовска