Гриво се повлече од градоначалничката трка во Париз поради секс-скандал

Од:

Бенжамен Гриво, поранешниот портпарол на француската Влада и член на француската партијата „Републиката напред“ (РЕМ), денеска се повлече од трката за градоначалник на Париз откако на интернет се појави компромитирачко видео од сексуална природа.

По повлекувањето на Гриво, партијата РЕМ на францускиот претседател Емануел Макрон остана без кандидат за градоначалник на локалните избори следниот месец.

Гриво се повлече од трката за градоначалник утрово, наведувајќи дека бил мета на „злобни напади“ на интернет и социјалните мрежи.

– Моето семејство не го заслужува ова. Никој никогаш не треба да биде мета на такво злосторство, изјави Гриво.

Видео записот содржи пораки упатени кон жена, што наводно ги испратил Гриво.

Видео записот потоа се проширил на социјалните медиуми.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Судири меѓу полицијата и демонстранти во Париз на Денот на Бастилја

А1он

Франција ќе ги зголеми платите на здравствените работници

Ана Ололовска

Франција им оддаде почит на сите кои се бореа против коронавирусот

Ана Ололовска

Пандемијата ја редуцира прославата на Денот на Бастилја во Париз

Ана Ололовска

Одбележување на Националниот празник на Франција

Ана Ололовска

Во Франција откриени тајни педофилски интернет мрежи со порнографски материјал

А1он