Гриво се повлече од градоначалничката трка во Париз поради секс-скандал

Од:

Бенжамен Гриво, поранешниот портпарол на француската Влада и член на француската партијата „Републиката напред“ (РЕМ), денеска се повлече од трката за градоначалник на Париз откако на интернет се појави компромитирачко видео од сексуална природа.

По повлекувањето на Гриво, партијата РЕМ на францускиот претседател Емануел Макрон остана без кандидат за градоначалник на локалните избори следниот месец.

Гриво се повлече од трката за градоначалник утрово, наведувајќи дека бил мета на „злобни напади“ на интернет и социјалните мрежи.

– Моето семејство не го заслужува ова. Никој никогаш не треба да биде мета на такво злосторство, изјави Гриво.

Видео записот содржи пораки упатени кон жена, што наводно ги испратил Гриво.

Видео записот потоа се проширил на социјалните медиуми.

Би можело да ве интересира

Вирус на доматите ToBRFV: „Многу силно сомневање“ дека тој се појавил во оранжерија во Финистер-Франција

Ана Ололовска

Над 40.000 амандмани за законот за спорната пензиска реформа во Франција

Ана Ололовска

Министерката за здравство Ањес Бузан ќе ги брани боите на паријата на Макрон на општинските избори во Париз

Ана Ололовска

Прв смртен случај од новиот коронавирус во Франција

Драган Поповски

Во Франција 181 лице пуштени од карантин поради коронавирусот

Ана Ололовска

Макрон испрати писмо до Курти: Бара укинување на таксите со Србија, подготвен да посредува

Ана Ололовска