Греењето во јавните згради во Германија до 19 степени за да се штеди енергија

Од:

Германскиот министер за економски прашања Роберт Хабек денеска објави нови регулативи за заштеда на енергија во земјата, поради стравувањата од недостиг на енергенси.

dobivaj vesti na viber

Загревањето на просториите во јавните згради ќе биде органичено на 19 степени Целзиусови, а јавните објекти и спомениците нема да бидат осветлувани, како и рекламните паноа, ја пренесува изјавата на Хабек баварскиот весник „Зидојче цајтунг“,

„Неопходни се и дополнителни заштеди во работните средини, вели тој без да посочи повеќе детали. Притоа истакнува дека по прашањето се водат разговори во ресорното Министерство за труд.

Во јули, Хабек претстави пакет за енергетска стабилност во услови на нагло намалување на испораките на руски гас. Притоа беше посочена потребата од намалување на потрошувачката на гас во компаниите, деловните згради и во приватните домаќинства.

Министерството за економија сега планира дополнителни мерки за енергетска ефикасност, за што се разговара во координација со другите владини ресори.

Предвидените мерки засега се предивдува да бидат на сила за период од шест месеци.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Германците добија предупредување дека трошат повеќе енергија отколку што треба

Ана Ололовска

Стотици летови откажани поради штрајк на пилотите во Германија

А1он

Шолц: Потребни ни се мигрантите

Германија им приговара на САД за високите цени на гасот

Ана Ололовска

Германска партија ги налути Евреите: Им честиташе верски празник со фотографија од исламско светилиште

А1он

Германска компанија до 2030 ќе ги затвори сите електроцентрали на јаглен

А1он