Грција со два авиони ѝ помага на Франција во гаснењето на пожарите

Од:

Грција вчера испрати во Франција два авиони од типот Канадер (Canadair CL-415) за да помогнат во гаснењето на пожарите, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Авионите беа испратени откако француските власти преку Европскиот механизам за цивилна заштита и rescEU побараа помош за справување со големите шумски пожари, особено во југозападниот и југоисточниот дел на земјата.

-Од првиот момент кога беше активирано барањето, по наредба на министерот за климатски кризи и цивилна заштита, Христос Стилијанидес, Грција ги стави на располагање двата авиони, кои веќе пристигнаа во Франција, соопштија од Министерството за климатски кризи и цивилна заштита на Грција.

Ова е втор пат годинава Грција да испрати помош за Франција во справувањето со шумските пожари.

Помош на Франција веќе ѝ понудиле Шведска, Полска, Германија, Романија и Австрија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Колку електрична енергија дневно има Франција: Одговорот граѓаните ќе го добиваат по временската прогноза

А1он

Париз разгледува опции за нова испорака на системи „Сезар“ во Украина

Ана Ололовска

Франција сака целосна контрола врз најголемиот производител на електрична енергија во земјата

А1он

Франција подготвува испорака на нови самоодни хаубици „Цезар“ во Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачевски: Нови 14 возила со пумпи за гасење пожари за општините

Горан Наумовски

Франција планира да позајми рекордни 270 милијарди евра на пазарите во 2023 година

А1он