Грција бара да се свика Советот на ОБСЕ поради војната во Нагорно-Карабах

Од:

Преку писмо упатено до албанското претседателство на ОБСЕ, шефот на грчката дипломатија Никос Дендијас бара вонредно свикување на Постојаниот совет на организацијата за да се разгледаат тензиите во Нагорно-Карабах.

-Писмото е поврзано со подготвеноста на Грција да придонесе во напорите за итно де-ескалирање на кризата, соопштуваат од Министерството за надворешни работи на Грција и додаваат дека целта на грчката иницијатива е одржување разговори со учество на двете инволвирани страни, разгледување на секој можен начин за де-ескалација на кризата и отпочнување на преговорите во рамките на Минск-групата за мирно решавање на разликите.

Паралелно, грчките власти велат дека ескалацијата на тензиите има сериозни последици врз регионалната стабилност, а тоа е „став што беше потенциран од министерот за надворешни работи за време на средбата со американскиот државен секретар Помпео“.

-Грција е убедена дека решавањето на кризата е можно само со мирни средства, преку преговори, а не со оружје. Грција не одобрува било каква интервенција на трети што поттикнува тензија. Во овој контекст, Турција мора да се воздржи од активности и изјави што се движат во оваа насока, соопштуваат од грчкото МНР.

Оттаму додаваат дека подготвеноста на Грција да придонесе во смирување на тензиите, Дендијас ја изразил и за време на неодамнешниот телефонски разговор со неговиот ерменски колега Зохраб Мнатсаканијан. Утре двајцата министри одново ќе разговараат преку видеоврска, а наскоро е планирано шефот на грчката дипломатија да ја посети Ерменија.

Би можело да ве интересира

Грција со поостри мерки, полициски час во Атина и Солун

А1он

Во Грција се воведува полициски час во Атина и други жаришта

Ана Ололовска

Умерен земјотрес регистриран во близина на Закинтос

Ана Ололовска

Ерменскиот премиер веќе не гледа можност за дипломатија, го повика народот да земе оружје в раце

Жарко Настоски

Од азербејџанска страна, 63 жртви од почетокот на конфликтот

Ана Ололовска

Албански новинар тврди дека Дендиас е Албанец и е братучед на Рама

Ана Ололовска