Границите на Австралија остануваат затворени до 15 декември

Од:

Австралиската Влада соопшти дека поради појавата на новиот сој на коронавирусот Омикрон ја пролонгира одлуката за повторно отворање на своите граници.

Границите требаше утре да бидат отворени за вакцинираните биде утре е одложено за 15 декември. Исто така е одложено отворањето на границите за патниците од Јапонија и од Јужна Кореја до 15 декември.

Во владиното соопштение се истакнува дека „привременото одложување“ е со цел да се добие време за прибирање на информации „кои се потребни подобро да се разбере сојот Омикрон на вирусот“.

Австралија е земја во која процентот на вакцинирани граѓани е прилично видок. Прва доза од вацината против Ковид-19 примиле над 92 отсто од лицата постари од 16 години, а целосно имунизирани се 87 отсто.

Би можело да ве интересира

Србија ја намали цената на ковид-тестовите

А1он

Во Германија 2.000 луѓе примиле ковид-вакцини со поминат рок

А1он

Почина српска тинејџерка која четири месеци се борела со коронавирусот

А1он

Нови наоди: Колку ве штитат од тешките последици на омикрон две дози вакцина, а колку бустер

Ана Ололовска

Германски лекари: Скратувањето на карантинот ќе доведе до поголемо ширење на вирусот

Ана Ололовска

8555 нови случаи на Ковид-19 во Хрватска

Ана Ололовска