Граѓаните на Русија или Белорусија кои живеат во Естонија ќе мора да го предадат целото оружје што го поседуваат

Од:

Граѓаните на Русија или Белорусија кои живеат во Естонија и поседуваат огнено оружје ќе добијат рок доброволно да го предадат или полицијата ќе ги конфискува поради безбедносна закана, изјави естонската премиерка Каја Калас.

dobivaj vesti na viber

Има околу 629 лица кои би биле засегнати со конфискацијата, наведе таа.

„Во секој случај, овој предлог-закон ќе го испратиме во парламентот за време на мандатот на актуелната влада. Веќе е договорено, а рокот е одреден. „Дефинитивно ќе им дадеме време на луѓето доброволно да го предадат оружјето, а по истекот на овој рок, на ред ќе дојде полицијата“, рече таа.

Запрашана дали очекува сопствениците на оружје доброволно да се усогласат, Калас рече дека и е „тешко да суди“.

Се надевам дека со оглед на сегашните околности, луѓето ќе разберат дека граѓаните на Русија и Белорусија со оружје во рацете се закана за безбедноста на Естонија.

Би можело да ве интересира

Русија не е сериозно ослабена од војната во Украина, тврди естонскиот министер за одбрана

Ана Ололовска

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска

Ненадејно почина белорускиот министер за надворешни работи

Ана Ололовска

Русија ги вклучи Цукерберг и Мета во екстремистичките организации

Горан Наумовски

Форбс Украина: Русија потроши четвртина од својот буџет за војната во Украина

А1он

ВИДЕО: Жени од Русија организираа погреб на Бајден