Граѓани на Гренланд гласаат за отстранување на статуата на дански мисионер, симбол на колонијализмот

Од:

Жителите на Гренланд гласаат за отстранување на контроверзниот споменик на данско-норвешки мисионер, кој важи за симбол на данскиот колонијализам, пренесува Би-Би-Си.

Контроверзната статуа на Ханс Егеде се наоѓа во Нук, главниот град на островот каде живеат само 56.000 луѓе. Минатиот месец беше фрлена црвена боја на статуата и беше напишано „деколонизација“.

Дебатата за колонијалното наследство се засили во последните неколку месеци по полициското убиство на афроамериканецот Џорџ Флојд што предизвика антирасистички протести низ целиот свет, како и уривање на спомениците на контроверзните личности од историјата поврзани со колонијализмот или робовладетелството.

Егеде, роден во северна Норвешка, пристигнал во Гренланд во 18 век и ја започнал својата мисионерска мисија таму, што исто така се смета за почеток на данската колонизација на најголемиот остров во светот. Гренланд сега е дел од Данска, но ужива голема автономија.

Властите на Нук соопштија дека 555 луѓе досега гласале за споменикот да остане, додека 324 гласале за негово отстранување. Гласањето преку Интернет трае до 21 јули, пренесува Би-Би-Си.

Би можело да ве интересира

Првпат заврна дожд на Гренланд на надморска височина од 2.600 метри

Ана Ололовска

Гренланд ги забрани нафтените истражувања

Ана Ололовска

Блинкен потврди дека САД не сакаат да го купат Гренланд

Ана Ололовска

Рекорд: Откриен запис за најниската температура на северната хемисфера

Ана Ололовска

Големо парче мраз се распадна на Гренланд

Ана Ололовска

Рекордно топење на мразот на Гренланд

Ана Ололовска