Градоначалникот на Лондон бара мизогинијата да се прогласи за злосторство од омраза

Од:

Лондонскиот градоначалник Садик Кан го оквалификува насилството врз жените и девојчињата како епидемија.

– Меѓу минатогодишниот и годинешниот Меѓународен ден на жената, 180 жени се убиени од мажи низ нашата земја. Имаме епидемија кога станува збор за насилство врз жени и девојки, нагласи Кан.

Тој додаде дека девојчиња биле принудени да го сменат начинот на облекување на пат кон училиште поради однесувањето на момчињата кон нив.

– Мислам дека мораме да ја прогласиме мизогинија за злосторство од омраза. Сметам дека малтретирањето жени во јавност треба да биде кривично дело, додаде Кан.

Градоначалникот ги даде тие коментари по убиство на наставничка во основно училиште минатиот викенд. Во јули, британската Влада објави стратегија за борба против насилството врз жените и девојчињата, ветувајќи поголема поддршка на малцинските заедници.

Би можело да ве интересира

„Тајмс“: Лондон преговара со Киев за испорака на ракети

Ана Ололовска

Британскиот министер за здравство не исклучува бројот на заразени со Ковид-19 да биде 100.000 дневно

Ана Ололовска

Кралицата Елизабета го откажа патувањето за Северна Ирска по совет на докторот

А1он

Џонсон најави партнерство со Гејтс во вредност од 552 милиони долари

Ана Ололовска

Во последните 24 часа во Британија регистрирани 43.738 нови случаи на коронавирус, најмногу во Европа

Ана Ололовска

Евакуација на аеродромот во Манчестер поради сомнителен пакет

А1он