Градоначалникот на Јоханесбург загина во сообраќајна несреќа

Од:

Градоначалникот на Јоханесбург, Џолиде Матонго загина денеска во сообраќајна несреќа на 46-годишна возраст.

Засега не се познати деталите за несреќата, но локалните медиуми објавија слики од предниот дел на автомобилот, кој е целосно уништен, јави Би Би Си.

Претседателот на Јужноафриканската Република, Сирил Рамафоза, му оддаде почит на загинатиот градоначалник на Јоханесбург.

Матонго водеше кампања со Рамафоса пред да се случи сообраќајната несреќа.

Тој стана градоначалник на Јоханесбург неодамна, на 10 август, по смртта на неговиот претходник поради компликации со Ковид-19.

Локалните медиуми објавија дека тој бил син на мигрант од Зимбабве и се борел против апартхејдот од 13-годишна возраст.

Би можело да ве интересира

Сојот „Омикрон“ засега не влијае врз здравствениот систем во Јужна Африка

Ана Ололовска

Јужна Африка влегува во четвртиот бран на Ковид-19

Ана Ололовска

Гутереш изрази загриженост поради изолацијата на земјите од јужна Африка

А1он

Почина поранешниот јужноафрикански претседател Фредерик де Клерк

Јужна Африка засега нема да ја одобри руската вакцина „Спутник В“

А1он

Финансиски злоупотреби во Јужна Африка со фондот за справувањето со коронавирусот

Ана Ололовска