Град на Флорида исплати 600.000 долари на хакери

Властите на градот Ривиера Бич на Флорида мораа на хакери да им исплатат 600.000 долари, за компјутерите на вработените во општината повторно да проработат.

Имено, општинските компјутери биле заразени со компјутерски вирус којшто ги онеспособил мејловите и системот за итни повици. По консултации со експерти за киберкриминал, Општинскиот совет изгласа да им се исплати бараната сума на хакерите, соопшти гласноговорничката на тоа тело, Роуз Ен Браун.

– Се потпираме само на советите на стручните лица… Нема гаранции дека хакерите ќе ги оспособат службените компјутери откако парите ќе бидат исплатени, изјави таа.

Сумата е исплатена во криптовалути. Градското осигурување го покри трошокот.

Ривиера Бич има околу 34.600 жители.

Во 2018 година, забележани се 1.493 хакерски напади, а притоа се исплени вкупно 3,6 милиони долари, според податоци на ФБИ.

Би можело да ве интересира

Трамп: Соборивме ирански дрон

Анкета: Бајден со најголема популарност кај демократите за да му се спротивстави на Трамп

САД со нови санкции кон Русија поради задржаните украински морнари

Ана Ололовска

Трамп: Соборивме ирански дрон во Ормутскиот Теснец

Ана Ололовска

ФеД: Економската активност во САД продолжува да расте со умерено темпо

Ана Ололовска

Рикер: САД нема да биде судија во внатрешната политика на Албанија

Ана Ололовска