Горбачов: Русија да спречи натамошен конфликт меѓу САД и Кина

Од:

Пандемијата доведе до влошување на односите меѓу САД и Кина и Русија треба дипломатски да спречи понатамошно продлабочување на конфликтот, изјави поранешниот советски лидер Михаил Горбачов.

Тој, за јапонскиот дневен весник „Асахи Симбун“ изјави дека пандемијата го влошила конфликтот што се појавил како резултат на зголемените тензии меѓу САД и Кина и дека ниту едно сценарио за развој на тој конфликт не може да биде позитивен од гледна точка на меѓународната политика.

Поранешниот советски лидер рече дека би било мудро Русија да си постави цел да спречи продлабочување на конфликтот меѓу САД и Кина на дипломатски начин.

Односите меѓу САД и Кина се влошија во текот на изминатите неколку години, меѓу другото и заради царински спорови. Ситуацијата дополнително се влоши со обвинувањата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Пекинг реагирал доцна и несоодветно на избувнувањето на пандемијата во Вухан.

Би можело да ве интересира

Анкета: Американците помалку му веруваат на Трамп откако тој се зарази со коронавирусот

Жарко Настоски

САД ги прошируваат санкциите против рускиот гасовод Северен поток 2

Жарко Настоски

Русија е подготвена да го прифати американскиот предлог за продолжување на нуклеарниот договор

Жарко Настоски

Во САД ги фрлиле на отпад респираторите што им ги донира Русија

Жарко Настоски

Кражба на цевки за кислород од болница во Русија

Ана Ололовска

Меѓусебни обвинувања меѓу Тајван и Кина по тепачка на прием по повод националниот празник на Тајван

Ана Ололовска