Голи девојки рекламираат погребална опрема

Од:

Сопственикот на една погребална фирма во Полска ја налути католичката црква, поради тоа што своите мртовечки сандаци ги рекламира на календар заедно со голи девојки.

„Идејата за календарот е од мојот син. Не сакавме да биде премногу сериозно, туку шаренолико, убаво. Да ја прикажеме убавината на полските девојки и убавината на нашите сандуци“, рече сопственикот на фирмата Збигњев Линднер, пренесува Ројтерс.

„Сакавме да покажеме дека мртовечкиот сандак не е религиски симбол, туку производ. Зошто од нив луѓето се плашат, а не се плашат од облеката, козметичките производи или накитот“, додаде тој.

Календарот може да се купи преку веб-сајтот на погребалната фирма, а секој кој ќе го нарача добива привезок за клучеви во облик на мртовечки сандук.

Католичката црква го осуди календарот, истакнувајќи дека кон смртта треба да се гледа со почит и да не се меша со голотијата.

Би можело да ве интересира

Злосторство во Полска: Пронајдени тела на три бебиња, мајката осомничена за убиство и инцест

Горан Наумовски

Сантос се уште не знае дали ќе остане селектор на Полска

Горан Наумовски

Лукашенко: И наредив на владата да ги обнови контактите со Полска

Полска испраќа 2.000 војници на границата со Белорусија

Еден рудар загина, петмина се повредени во подземен земјотрес во полски рудник

Полскиот историчар Рубаха тврди: Илинденското востание го раководеле Бугари

Орце Костов