Големи проблеми со струјата во Киев

Од:

Виталиј Кличко, градоначалникот на Киев, вели дека електричната енергија во главниот град на Украина нема да биде целосно обновена најмалку три недели.

Русија ги обнови нападите врз Киев овој месец, насочени кон клучната инфраструктура и принудувајќи ја Украина да спроведува редовни прекини на струја.

Кличко рече дека дефицитот на електрична енергија во градот моментално се движи од 20 до 50 проценти.

Главниот снабдувач со електрична енергија во Украина, Укренерго, рече дека се надева дека ќе го реши недостигот во рок од две до три недели, доколку нема дополнителни напади.

„Градот прави се што е можно за да ја заштеди потрошувачката на електрична енергија. Особено, тролејбусите се заменети со автобуси на многу општински линии на јавен превоз“, рече Кличко.

„Во исто време, главниот град нема да го запре метрото. Уште еднаш ги повикувам граѓаните на Киев и бизнисите да ја намалат потрошувачката на електрична енергија“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Половина милион луѓе во Одеса останаа без струја

Катерина Павлова-Николовска

Португалија ќе и испрати на Украина тенкови „Леопард 2“

Медведев: Поради испораката на американско оружје ќе гори цела Украина

Јермак: Од руско заробеништво ослободени 116 украински војници

ЕУ постигна договор за ограничување на цената на руските нафтени деривати

„Форин аферс“: Во следните шест месеци ќе бидеме сведоци на голема човечка трагедија

Горан Наумовски