Големи пожари во Каталонија

Од:

Шумски пожари беснеат на околу 4.000 хектари во североисточната шпанска провинција Каталонија, а пожарникарите велат дека огнот може да погоди површина од околу 20.000 хектари поради топлотниот бран што ја погоди целата земја.

Температурите во некои делови на Шпанија денеска и утре ќе достигнат дури 43 степени.

Регионалната влада во Каталонија соопшти дека околу 30 лица биле евакуирани од околните фарми поради пожарите што ги оквалификуваа како најлоши во изминатите 20 години.

Хеликоптери исфрлаа вода врз ридови во пламен околу 80 километри од крајбрежниот град Тарагона.

Нема извештаи за можни жртви.

Би можело да ве интересира

Анкета: Владејачките социјалисти во Шпанија ја губат поддршката пред изборите

Ана Ололовска

Тора: Каталонија треба да одржи нов референдум за независност

Ана Ололовска

Најмалку 80 повредени и 33 уапсени за време на протестите во Каталонија

Ана Ололовска

Кој е каталонскиот професор кого шпанските власти го осудија на 13 години затвор?

Ана Ололовска

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Ана Ололовска

Каталонските сепаратисти маршираат кон Барселона