Голема количина вино се излеа во река во Калифорнија

Од:

Повеќе од 97 илјади галони (околу 370 илјади литри) црно вино истекло од големи буриња од една винарија и завршило во река која се влева во Тихиот Океан северно од заливот во Сан Франциско.

Станува збор за количина на црно вино со која би можеле да се наполнат осум големи цистерни.

Засега нема извештаи за помор на риби, но киселоста на виното веројатно ќе ги убие инсектите со кои се хранат рибите, изјави извршниот директор на компанија за заштита на реки Дон Мекенхил.

Претставници на винаријата за Си-Ен-Ен рекле дека спроведуваат внатрешна истрага и соработуваат со надлежните органи.

– Длабоко сме загрижени и правиме се што е во наша моќ за да ги заштитите водните патишта, изјави портпарол на винаријата.

Би можело да ве интересира

Си го застрелала внукот сакајќи да направи „селфи“

Ана Ололовска

Повеќе универзитети во САД ги враќаат своите студенти од Италија поради коронавирусот

Ана Ололовска

Пенс назначи национален координатор за борба со коронавирусот

Ана Ололовска

САД: Потврден прв случај на заболен од новиот коронавирус од „непознато“ потекло

Ана Ололовска

Авион принудно слета поради запалување на батерија на мобилен телефон

А1он

Трамп: Ризикот од ширење на новиот коронавирус во САД останува низок

Ана Ололовска