Голем танкер со нафта кај Гибралтар е во опасност да потоне

Од:

Голем танкер со нафта денеска е во опасност да потоне откако се судри со брод што превезувал течен гас кај Гибралтар.

Властите стравуваат од истекување на нафта ако бродот долг 178 метри навистина потоне.

Во неговите резервоари има 183 тони мазут, 250 тони дизел и 27 тони масло за подмачкување, соопшти Владата на британската прекуморска територија во јужниот дел на Шпанија.

На бродот има 24 членови на екипажот за кои нема опасност по нивните животи, бидејќи во секое време можат да бидат евакуирани од блиските бродови, соопштија властите.

Нуркачи попладнево ќе ја испитаат штетата на танкерот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шпанската полиција заплени 4,5 тони кокаин кај Канарските Острови

Ана Ололовска

Убиство на црковно лице со мачета во Шпанија, злосторството се истражува како можен терористички акт

Шпанската полиција уапси лице осомничено за минатогодишните инциденти со испратени писма-бомби

А1он

Во Шпанија од почетокот на годината убиени шест жени

Шпанските десничари побараа оставка на премиерот Санчез

ВИДЕО: Во Шпанија уапсена банда која експлоатирала украински бегалци

Горан Наумовски