ВИДЕО: Голем пожар во Бејрут, се запали склад за гуми во бесцаринската зона на пристаништето

Од:

Склад за нафта и гуми се запали во либанскиот главен град Бејрут, засега нема информации за повредени и жртви од големиот пожар.

Огнот изби во бесцаринската зона на пристаништето, а потоа огромен црн чад се издигна на небото.

Граѓаните кои беа сведоци на настанот, сè уште се трауматизирани поради експлозијата од 4 август, во која загинаа околу 190 лица, а повеќе од 5 илјади беа повредени.

Либанската армија соопшти дека сè уште не е позната причината за пожарот, наведувајќи дека испратила хеликоптери за да го стават огнот под контрола.

Шефот на либанскиот Црвен крст рече дека засега нема опасност од нова експлозија и информираше дека нема повредени.

Тој, сепак, истакна дека некои луѓе имале потешкотии при дишењето поради настанатиот пожар.

Би можело да ве интересира

Либан бара од Интерпол да приведе двајца Руси поради експлозијата во Бејрут

А1он

ВИДЕО: Се запали улична светилка пред Олимписки базен во Скопје

Искра Манојлоска

Либан и Израел постигнаа историски договор за индиректни разговори

А1он

Израел ќе одржи разговори со Либан следниот месец

А1он

Новоназначениот либански премиер Мустафа Адиб поднесе оставка без да формира влада

А1он

Гори земјоделска задруга во тетовска Брвеница, пожарникарите со часови се обидуваат да го скротат огнот

Жарко Настоски