ВИДЕО: Голем пожар во Бејрут, се запали склад за гуми во бесцаринската зона на пристаништето

Од:

Склад за нафта и гуми се запали во либанскиот главен град Бејрут, засега нема информации за повредени и жртви од големиот пожар.

Огнот изби во бесцаринската зона на пристаништето, а потоа огромен црн чад се издигна на небото.

Граѓаните кои беа сведоци на настанот, сè уште се трауматизирани поради експлозијата од 4 август, во која загинаа околу 190 лица, а повеќе од 5 илјади беа повредени.

Либанската армија соопшти дека сè уште не е позната причината за пожарот, наведувајќи дека испратила хеликоптери за да го стават огнот под контрола.

Шефот на либанскиот Црвен крст рече дека засега нема опасност од нова експлозија и информираше дека нема повредени.

Тој, сепак, истакна дека некои луѓе имале потешкотии при дишењето поради настанатиот пожар.

Би можело да ве интересира

Либан воведува полициски час за невакцинираните лица

Ана Ололовска

Пожар во автобус на ЈСП во Аеродром

А1он

Локализиран голем пожар кај пречистителната станица за отпадни води во Кочани

Ана Ололовска

САД го честитаа Денот на независноста на Либан и го осудија терористичкиот напад во Ерусалим

А1он

Русија му испрати на Либан сателитски снимки од пристаништето Бејрут пред и по експлозијата

Ана Ололовска

Пожар до темел изгоре четири бараки во Гостивар, осум семејства останаа без дом

Катерина Павлова-Николовска