Голем пожар на Кипар во должина од 20 километри, превентивно евакуирано село

Од:

Преку копно и од воздух, противпожарните служби на Кипар се обидуваат да го стават под контрола големиот пожар меѓу градовите Пафос и Лимасол, а активни се жаришта во должина од околу 20 километри, јави дописничката на МИА од Атина.

Како што соопштуваат од Министерството за земјоделство, рурален развој и животна средина на Кипар, пожарот избувнал во три часот утрово, во гаснењето учествуваат пожарникари со над 30 возила, активиран е специјалниот план за интервенција со авиони, а превентивно е евакуирано едно село.

Според кипарските медиуми, кај властите постојат сомнежи дека пожарот е подметнат, бидејќи во должина од 20 километри има десетици жаришта, за што директорот на Одделот за шуми за кипарската новинска агенција ЦНА вели дека „покажува дека некој се движел меѓу селата и палел“.

Би можело да ве интересира

Пожар во интернат во Танзанија, изгореа десетмина ученици

А1он

Анкара: Америка ја игнорира турската страна на Кипар, подобро е Вашингтон да остане неутрален

А1он

Повторно гори депонијата кај „Борис Трајковски“, црниот чад и лошиот мирис се шират низ Карпош

Кристијан Ландов

Поради пожарите масовно се евакуираат жителите од Орегон и Калифорнија

А1он

ВИДЕО: Голем пожар во Бејрут, се запали склад за гуми во бесцаринската зона на пристаништето

А1он

Голем пожар во предградиe на Атина, жителите се евакуираат кон блиската плажа

А1он