Голем хакерски напад во Украина: „Плашете се и очекувајте го најлошото“

Од:

Утринава е извршен голем хакерски напад на веб-страниците на неколку украински министерства, јавуваат агенциите.

dobivaj vesti na viber

Срушени се веб-страните на Министерството за одбрана, Министерството за образование, Министерството за енергетика и Министерството за надворешни работи. Хакирана е и веб-страницата на државната служба за итни случаи.

Некои од страниците се недостапни, а на веб-страната на Министерството за надворешни работи се појави текст на руски, полски и украински јазик.

„Украинци! Сите информации за вас ќе станат јавни. Плашете се и очекувајте го најлошото“, стои во пораката над која е пречкртано украинското знаме.

Нападот се случи во време на голема тензија меѓу Русија и Западот околу Украина. Поради евентуална руска инвазија на Украина, беа одржани неколку рунди преговори со цел да се смират тензиите, но безуспешно.

Русија има акумулирано околу 100.000 војници долж границата со Украина.

Би можело да ве интересира

Почнаа вежби: Белорусија се подготвува за војна?

Украински разузнавач: Путин избегна атентат

Гаспром продолжува да ја снабдува Европа со гас преку Украина

Ана Ололовска

Француски министер: Ќе бидат потребни 15 или 20 години за Украина да влезе во ЕУ

Ана Ололовска

Литванија од утре без гас, нафта и струја од Русија

Предраг Петровиќ

Русија: Челичарницата „Азовстал“ е целосно ослободена, се предадоа сите