Главниот обвинител на Луганск загина при експлозија на бомба, убиен е и неговиот заменик

Од:

Главниот обвинител на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) во источна Украина што е поддржана од Русија, загинал во експлозија на бомба во неговата канцеларија, јавуваат руските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Според информации добиени од службата за итна медицинска помош, во експлозијата е убиен и неговиот заменик.

Украинските власти за убиството на прорускиот обвинител Сергеј Горенко сметаат дека се работи или за меѓусебна пресметка меѓу криминални групи или обид на Русија да прикрие злосторства елиминирајќи сведоци.

Инцидентот на Твитер го коментираше Михајло Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Елиминацијата на таканаречениот ’главен обвинител на ЛНР’ и неговиот заменик треба да се сметаат за пресметка меѓу локалните организирани криминални групи при поделба на ограбениот имот или како руско отстранување на сведоци на воени злосторства. Се ќе открие истрагата“, објави Подољак.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Макрон: Ако сакаме одржлив мир, Украинците мора да го изберат моментот кога ќе преговараат

Ана Ололовска

Клинтон: Колку помалку руски војници во Украина толку помалку силувани и убиени жени

Ана Ололовска

Украина и Русија разменија 50 заробеници

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Кличко: Киев може да остане без греење до пролет

Ана Ололовска

Чавушоглу: Во Украина е можно да се дојде до решение преку дипломатија

Ана Ололовска