Главниот епидемиолог на Пакистан е позитивен на коронавирусот

Од:

Шефот на пакистанскиот тим за борба против Ковид-19 доктор Зафар Мирза, е позитивен на коронавирусот.

Мирза на Твитер напиша дека има благи симптоми и оти е во домашна изолација, пренесува Си-Ен-Ен.

Пакистанскиот министер за надворешни работи, Шах Махмуд Куреши, исто така, е заразен со коронавирусот, што беше потврдено во петокот.

Во Пакистан до сега се потврдени 231.817 случаи на коронавирусот, а 4.762 лица починале.

Би можело да ве интересира

Најмалку 50 луѓе настрадаа во монсунско невреме во Пакистан

А1он

Грција: Петти ден по ред повеќе од 150 новозаразени

А1он

195 нови случаи на Ковид-19 во Бугарија во изминатото деноноќие

А1он

Во Албанија 124 новозаразени, четворица починати од Ковид-19 во изминатиот ден

А1он

Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе во Британија, според владин документ

А1он

Германија воведува задолжително тестирање за коронавирус за патниците кои се враќаат од ризични земји

Ландов