Гласањето за недоверба на италијанската Влада пролонгирано до 20 август

Од:

Гласањето за недоверба на италијанската Влада на премиерот Џузепе Конте закажано е за 20 август, одлучи Парламентот.

Датумот за гласање е договорен помеѓу претставниците на сите парламентарни партии, освен владејачката Лига, Форца Италија на Силвио Берлускони и Италијански браќа кои бараа гласањето да биде денеска со цел да се забрза процесот кој води кон нови избори.

Кризата на италијанската политичка сцена беше иницирана од министерот за внатрешни работи и лидер на Лига, Матео Салвини, кој минатата недела побара предвремени парламентарни избори, истакнувајќи дека владејачкото мнозинство во Движењето Пет ѕвезди не постои повеќе.

Неговото барање уследи по несогласувањата со Движењето Пет ѕвезди за прашањата за миграцијата и за буџетот.

Претседателот на Италија, Серџо Матарела е единствен кој има ингеренции да го распушти Парламентот и доколку на Владата и биде изгласана недоверба ќе мора да закаже избори најрано во октомври или да постави нова Влада.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Спасовски-Сасоли: Успешните реформи и новата методологија се важни чекори кон скорешно отпочнување на преговорите за членство во ЕУ на Северна Македонија

Ана Ололовска

Спасовски на работен ручек со лидерите на Западен Балкан и еврокомесарот Вархеји: ЕК ја поддржува инцијативата „Мини Шенген“

Ана Ололовска

Спасовски и Османи во дводневна посета на Брисел

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Спасовски: Српската заедница рамноправно учествува во градењето на нашата земја

Драган Поповски

Спасовски: Законот за ЈО ќе овозможи сите граѓани да бидат еднакви пред правдата

Драган Поповски

Спасовски апелира до ВМРО-ДПМНЕ да даде предлог за нов министер за труд и социјална политика

Предраг Петровиќ