Гласањето за недоверба на италијанската Влада пролонгирано до 20 август

Од:

Гласањето за недоверба на италијанската Влада на премиерот Џузепе Конте закажано е за 20 август, одлучи Парламентот.

Датумот за гласање е договорен помеѓу претставниците на сите парламентарни партии, освен владејачката Лига, Форца Италија на Силвио Берлускони и Италијански браќа кои бараа гласањето да биде денеска со цел да се забрза процесот кој води кон нови избори.

Кризата на италијанската политичка сцена беше иницирана од министерот за внатрешни работи и лидер на Лига, Матео Салвини, кој минатата недела побара предвремени парламентарни избори, истакнувајќи дека владејачкото мнозинство во Движењето Пет ѕвезди не постои повеќе.

Неговото барање уследи по несогласувањата со Движењето Пет ѕвезди за прашањата за миграцијата и за буџетот.

Претседателот на Италија, Серџо Матарела е единствен кој има ингеренции да го распушти Парламентот и доколку на Владата и биде изгласана недоверба ќе мора да закаже избори најрано во октомври или да постави нова Влада.

Би можело да ве интересира

Ренци ја напушти Демократската партија

Експлозија во италијанска рафинерија за нафта

Ана Ололовска

Политико: Поранешниот италијански премиер Ренци ја напушта Демократската партија и создава нова фракција

Ана Ололовска

Османи-Могерини: Владеењето на правото-континуиран бенчмарк за европските интеграции

Ана Ололовска

Османи во Брисел ќе ја реафирмира подготвеноста на земјата за старт на преговорите со ЕУ

Ана Ололовска

Хуманитарниот брод „Викинг на океанот“ доби дозвола да вплови во Лампедуза