Гладков: Соборивме цели над Белгород

Од:

Руските одбранбени системи соборија цели над рускиот регион Белгород, кој граничи со Украина, изјави тамошниот гувернер.

„Нашиот систем за противвоздушна одбрана беше активен над Белгород, пресретнувајќи две воздушни цели додека се приближуваа кон градот“, рече гувернерот Вјачеслав Гладков во синоќешната објава на Телеграма.

„Во моментов немаме извештаи за жртви. Остатоците оштетиле покрив на приватна куќа и автомобили. Тимовите за итна интервенција се на терен и вршат патроли од врата до врата“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Воздушна опасност низ Украина

Киев сака Грипен од Шведска и Ф-35 од САД

Сенаторот Ренд Пол: „Америка нема да го спаси Киев“

Предраг Петровиќ

Украина би можела да ја изгуби воената поддршка од уште еден клучен сојузник

Предраг Петровиќ

Русија: Соборивме 22 украински беспилотни летала над Крим и Црното Море

Русија нападна неколку градови во Украина, снема струја во пет региони