Гигантот „Гленкор“ призна дека корумпирал ширум Африка

Од:

Британската подружница на меѓународната рударска компанија „Гленкор“ призна вина пред британски суд за корупција низ Африка.

Компанијата беше обвинета за давање мито за пристап до сурова нафта, јави Бета.

Британското Одделение за тешки измами соопшти дека „Гленкор“, преку своите вработени и други посредници, дала над 28 милиони долари, или 26,5 милиони евра, мито во Нигерија, Камерун, Брегот на Слоновата Коска, Екваторијална Гвинеја, Јужен Судан.

Изрекувањето на пресудата е закажано за во ноември.

„Гленкор“, чие седиште се наоѓа во Швајцарија, веќе соопшти за очекување, покрај спогодба да плати до 1,5 милијарди долари или 1,4 милијарди евра.

Англо-швајцарската компанија претходно информираше за постигнати договори со властите во САД, Велика Британија, Бразил, кои истражуваа обвинувања за мито и манипулација на пазарот.

Би можело да ве интересира

Британска подморница која мистериозно исчезнала во 1942 година е пронајдена во Грција

Тинејџер е осуден на доживотен затвор за подготвување терористички напад

(ВИДЕО) Руски пратеник: Ајде да ја уништиме Британија, тогаш ќе разговараат со нас

Катерина Павлова-Николовска

Медведев: Британија е вечен непријател на Москва

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шокантно гостување: Жена дојде гола во студиото на „Добро утро Британија“

Велика Британија објави нови санкции против Русија

Ана Ололовска