Гигантот „Гленкор“ призна дека корумпирал ширум Африка

Од:

Британската подружница на меѓународната рударска компанија „Гленкор“ призна вина пред британски суд за корупција низ Африка.

dobivaj vesti na viber

Компанијата беше обвинета за давање мито за пристап до сурова нафта, јави Бета.

Британското Одделение за тешки измами соопшти дека „Гленкор“, преку своите вработени и други посредници, дала над 28 милиони долари, или 26,5 милиони евра, мито во Нигерија, Камерун, Брегот на Слоновата Коска, Екваторијална Гвинеја, Јужен Судан.

Изрекувањето на пресудата е закажано за во ноември.

„Гленкор“, чие седиште се наоѓа во Швајцарија, веќе соопшти за очекување, покрај спогодба да плати до 1,5 милијарди долари или 1,4 милијарди евра.

Англо-швајцарската компанија претходно информираше за постигнати договори со властите во САД, Велика Британија, Бразил, кои истражуваа обвинувања за мито и манипулација на пазарот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Дете загина при експлозија на гас во куќа во Лондон

А1он

Британската централна банка ги зголеми каматните стапки на највисоко ниво во изминатите 27 години

На британските доброволци заробени од страна на руските сили во Украина ќе им се суди за платеништво

Катерина Павлова-Николовска

Русија воведе санкции против уште 39 Британци

Двојно зголемен бројот на деца кои користат електронски цигари во Велика Британија

Ана Ололовска

Десет лица осудени за сексуално насилство во Британија пристигнаа во Полска по инвазијата на Украина, соопшти британската полиција

Ана Ололовска