Германските резерви на гас пополнети 70 отсто и покрај намалените испораки од Русија

Од:

Германските капацитети за складирање природен гас се наближуваат до целта на Берлин – да бидат пополнети со 75 отсто и покрај намалените испораки од Русија, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

Германските резерви на гас до пред два дена беа полни 70,4 проценти, покажаа податоците објавени денеска од Gas Infrastructure Europe.

Новиот закон во Германија предвидува складиштата да мора да бидат најмалку три четвртини полни до 1 септември.

Поради тензии околу руската војна против Украина и како резултат на санкциите од Западот, Москва ја намали испораката на фосилното гориво природен гас за повеќе европски држави, вклучувајќи ја и Германија.

Гасоводот Северен тек 1 што ја обезбедува Германија преку Балтичкото Море работи само со капацитет од 20 отсто од минатата недела.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Руските сили започнаа офанзива во Доњецк

А1он

Нема гаранции дека Македонија ќе има непрекинато снабдување со гас, се зависи од волјата на „Газпром“

Орце Костов

Вашингтон го повика кинескиот амбасадор на разговор во Белата куќа

А1он

Франција погодена од најлошата суша досега, апел до граѓаните да ја користат водата штедливо

А1он

ВИДЕО: Четири лица тешко повредени по удар на гром во близина на Белата куќа

А1он

Блинкен со осуда за кинеските воени вежби во близина на Тајван: Нема оправдување, ова е е провокација

А1он