Германскиот претседател е во карантин, чека резултати од тест за Ковид-19

Од:

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер е во карантин, откако еден припадник на неговото обезбедување бил позитивен на коронавирусот, потврди портпаролката на Штајнмаер и рече дека се чекаат резултатите од тестот на претседателот.

Германскиот претседател требаше да се појави на доделувањето на наградите на Саемот на книгата во Франкфурт, но неговата посета на овој настан беше откажана.

Во Германија во претходните 24 часа се регистрирани рекордни 7.830 новозаразени и 33 починати лица, објави Институтот „Роберт Кох“.

Од почетокот на пандемијата, во Германија има вкупно 348.557 случаи на Ковид-19, од кои досега починале 9.767 лица.

Би можело да ве интересира

Пандемијата на Ковид-19 би можела да влијае на сезонскиот грип – можни се две сценарија

Ана Ололовска

Јапонски научници: Ковид-19 причинува со месеци отежнато дишење, слабост и опаѓање на косата кај оздравени пациенти

Ана Ололовска

Во пандемијата зголемен бројот на милионери во Германија

Ана Ололовска

„Билд“: Германија се подготвува за вакцинација до пред крајот на годината

Ана Ололовска

Шпанија: Епидемијата со Ковид-19 е вон контрола

Ана Ололовска

Перу нема да ја купи вакцината на „АстраЗенека“

Ана Ололовска