Германскиот претседател: Да не ги прекинуваме сите врски со Русија

Од:

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер денеска предупреди да не се прекинуваат сите врски со Русија и покрај тензичниот период во односите, нагласувајќи дека Западот и Русија се одговорни за мирот во Европа.

– Во оваа тешка фаза од нашите односи, мора да се осигураме врските целосно да не се раскинат, рече претседателот на Германија, нагласувајќи дека многу мостови меѓу Западот и Истокот се уништени во последните 20 години.

Според него, ова е алармантна состојба, особено во овие кризни времиња.

– Живееме во период на тешки односи, но има минато пред нив и иднина по нив, рече Штајнмаер на годишната конференција на германскиот комитет за источноевропски економски односи, што се одржа онлајн.

– Двете страни сме одговорни за иднината на мирна Европа, нагласи германскиот претседател.

Би можело да ве интересира

ЕУ ќе преговара за набавка на 1,8 милијарди дози анти-ковид вакцини од „втора генерација“

Жарко Настоски

Украина не мисли да тргнува во офанзива против проруските сепаратисти

Жарко Настоски

Захарова: Членството во НАТО може да доведе до неповратни последици по државноста на Украина

Ана Ололовска

Ракета „Сојуз“ полета во чест на Гагарин кон МВС

Ана Ололовска

Псаки: САД разговараат со сојузниците за прераспоредувањето на руски трупи во близина на Украина

Ана Ололовска

Анкара тврди дека распоредот на седиштата бил по барање на ЕУ, ЕУ не коментира

Ана Ололовска