Германскиот министер за здравство е позитивен на коронавирусот

Од:

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан (40) е позитивен на новиот коронавирус, потврди денеска Министерството. Како што се наведува, Шпан е во карантин откако дознал дека е позитивен, јави ДПА.

Шпан бил тестиран за вирусот, бидејќи имал симптоми слични на настинка неколку дена, а сите лица кои имале контакт со него се информирани дека е болен.

– Германскиот министер за здравство Јенс Шпан, кај кој попладнево беше потврден новиот коронавирус, учествуваше на седница на германската Влада утрово, но засега другите министри не треба да бидат ставени во карантин, изјави портпаролот на Владата.

Според него, правилата за физичко растојание и хигиена се строго пропишани во владата.

Според порталот Фокус онлајн, ниту германската канцеларка Ангела Меркел нема да биде ставена во карантин.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Среде пандемија, 7.000 луѓе без маски на еврејска свадба во Бруклин

Жарко Настоски

Бугарија за в петок најави „комплетно затворање“ на државата поради коронавирусот

Жарко Настоски

ВИДЕО: Германски војници упаднаа на турски брод во Медитеранот, Анкара гневна

Жарко Настоски

Албанија: Најмногу починати од Ковид-19 досега, речиси 800 новозаразени

Жарко Настоски

Во Грција регистрирани 1.388 нови случаи, починаа 84 лица од Ковид-19

Жарко Настоски

Над една третина од итната државна помош во Германија е наменета за спортот

Жарко Настоски