Германскиот канцелар и ја честиташе на британската кралица 70-годишнината од стапувањето на тронот

Од:

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска и го честиташе на британската кралица Елизабета Втора нејзиниот платинест јубилеј, по повод 70-годишнината од нејзиното доаѓање на престолот.

dobivaj vesti na viber

„Нејзиното владеење е единствено и ги инспирира луѓето ширум светот“, напиша Шолц.

Ја нарече пример во време на промени и големи предизвици и додаде дека дава „храброст и самодоверба“.

Германскиот лидер и посака на 95-годишната кралица и на нејзиното семејство „се најдобро, особено добро здравје“.

Главните прослави на годишнината треба да се одржат на почетокот на јуни кога Британците се надеваат на подобро време.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Ана Ололовска

Погребот на кралицата Елизабета го надмина тој на Тито по посетеност

А1он

Елизабета Втора штотуку е погребана, а веќе се прават планови за нов кралски погреб

А1он

(ВИДЕО) Кралот Чарлс повторно ја шокираше јавноста: Прескокна црнец додека се ракуваше со ожалостените

А1он

Трамп го исмејуваше Бајден за тоа каде седел на погребот: Да бев јас, ќе бев во првиот ред

А1он

Околу 250.000 луѓе го посетија ковчегот на кралицата Елизабета

Ана Ололовска