Германски владини институции ќе ги затворат своите страници на Фејсбук

Од:

Германските владини организации се очекува да ги затворат своите сметки на Фејсбук до крајот на годинава откако комесарот за заштита на податоците утврди дека социјалната мрежа не ја сменила својата практика во согласност со германските и европските закони за приватност.

Во писмо до владините институции и агенции во овој месец, комесарот Улрих Келбер наведе дека Фејсбук не обезбедил гаранции дека ќе ги заштити податоците во согласност со регулативите на ЕУ.

Келбер додаде дека апликациите Клабхаус, ТикТок и Инстаграм се чини дека имаат слични недостатоци, па затоа се препорачува државните институции да престанат да ги користат се додека не заврши комплетниот извештај за ова прашање.

Официјалната страница на Фејсбук на германската влада има над милион следбеници, а комесарот за заштита на податоците нагласи дека е невозможно да се води „фан-страница“ на Фејсбук без личните податоци на следбениците да бидат пренесени во САД.

Би можело да ве интересира

Постигнат начелен договор: СДП, Зелените и ФДП ја прават новата германска Влада

Германската семафор-коалиција согласна за легализација на канабисот

Ана Ололовска

Зголемен бројот на мигранти во Германија кои доаѓаат преку „белоруската рута“

Ана Ололовска

Зеленски разговараше со Меркел и Макрон за решението на судирот на истокот од Украина

Ана Ололовска

Полициска истрага во американската Амбасада во Берлин поради сомненија за „Хавана синдром“

Ана Ололовска

Лидерот на германските конзервативци Армин Лашет најави повлекување

А1он