Германски вирусолог предупредува на опасноста од нова пандемија

Од:

Германскиот научник Кристијан Дростен предупреди на опасноста од нов вирус, кој би бил своевиден хибрид на новиот коронавирус и вирусот МЕРС, којшто бил можел да предизвика нова пандемија.

dobivaj vesti na viber

Главниот вирусолог на берлинската клиника „Шарите“ вели дека вирусот Мерс-КоВ, според него, е „кандидатот“ за следната пандемија.

Дростен за германскиот портал „Капитал“ изјави дека коронавирусот од науката добил доволно внимание и дека за него се се прави и презема.

Затоа, објаснува тој, има намера да формира мала работна група која ќе биде посветена на новиот вирус.

Инаку, вирусот Мерс (Средноисточен респираторен синдром) спаѓа во групата коронавируси и првпат се појави во 2012 година на Арапскиот полуостров.

Како и коронавирусот и Мерс предизвикува респираторни инфекции, поради што Светската здравствена организација го класифицираше меѓу „приоритетните болести“, на кои им се посветува големо внимание.

Би можело да ве интересира

Повторно раст на новозаразени со Ковид-19 во Албанија, надлежните апелираат за имунизација

ВИДЕО: Поради заразено шестгодишно дете Кинезите ја затворија „Икеа“ заедно со купувачите

А1он

Директорот на Фајзер позитивен на коронавирус

Ана Ололовска

Британците први ја одобрија вакцината против корона за оригиналната и омикронската варијанта

А1он

Околу 28.500 Грци примиле терапија за Ковид-19 со антивирусниот лек „Паксловид“

Северна Кореја прогласи победа над коронавирусот и го обвини Сеул за избувнувањето

Ана Ололовска