Германски терористи сакале да киднапираат министер

Од:

Германската полиција ја уапси Елизабет Р., а Обвинителството се сомнева дека таа е водач на група терористи чија цел е да ја дестабилизираат Германија и да киднапираат министер.

Таа терористичка група планирала да ја оштети и уништи постројката за снабдување со електрична енергија, а планирала да го киднапира и министерот за здравство Карл Лаутербах.

Групата се нарекува себеси „Обединети патриоти“, а Елизабет Р. имала водечка улога во административниот дел на таа терористичка организација, која беше разоткриена во април, соопшти обвинителството во Карлсруе.

„Таа беше задолжена за координација и реализација на плановите, учествуваше во набавката на оружје и бараше што побрзо спроведување на плановите. Работела и на регрутирање нови членови“ тврди германското Обвинителство.

Би можело да ве интересира

Две кривични за 60-годишен скопјанец кој „заробил“ познаничка во неговиот дом

Горан Наумовски

Организаторите на пучот во Германија купувале оружје и во Хрватска

Горан Наумовски

Двајца браќа од Косово се обиделе да киднапираат две малолетни девојчиња: Се уште се трага по едниот

А1он

Пронајдено е телото на киднапираната милијардерка

Горан Наумовски

Теодорикакос: Провокативни, невистинити и нереални се изјавите дека Грција е центар за обука на терористи

Бебе киднапирано во ГТЦ, со такси однесено во Ѓорче Петров

Кристијан Ландов