Германски политичари повторно приземјени поради дефект на авиони на владата

Членови на германската влада повторно овие денови биле приморани да менуваат планови поради дефект на владини авиони, откако германската канцеларка Ангела Меркел во декември пропушти почеток на самитот на Г-20 во Аргентина поради дефект на владиниот авион.

Во најновиот случај министерот за помош на држави во развој, Герд Милер поради слична причина остана во Замбија неколку денови подолго од предвиденото и бил приморан да откаже посета на Замбија, јавија денеска германски медиуми.

– Тие дефекти имаат огромно негативно влијание врз Германија како хај-теч нација. Таа серија дефекти мора да престане, изјави Милер.

Во тој случај, ситуацијата е особено чувствителна бидејќи и на вториот авион што од Германија бил испратен за Замбија му бил детектитран дефект и пронајдена „грешка во системот“.

Милер и неговите соработници сега Замбија ќе ја напуштат со редовна линија. Двата расипани авиона ќе останат засега во Африка.

Би можело да ве интересира

Меркел: Британија ќе остане партнер дури и кога нема да биде во ЕУ

Ана Ололовска

Меркел тврди дека е подготвена за работа по епизодите со тресење

Ана Ололовска

Германија воведува задолжителна вакцинација против сипаници

Ана Ололовска

Шефот на кабинетот на Меркел тврди дека таа е добро и планира да го отслужи целиот мандат

Меркел денеска работно го слави својот 65-ти роденден

Поради технички проблем, 2.500 куфери останаа на аеродромот во Дизелдорф

Ана Ололовска