Германски политичар повика да не се политизира одобрувањето на руската вакцина во ЕУ

Од:

Европската унија мора да има чисто научен пристап кон одобрувањето на руската вакцина „ Спутник V“, изјави денеска баварскиот премиер Маркус Зедер, зборувајќи во регионалниот парламент.

-Се појавија две нови вакцини, што во моментов се подложени на процедура за скрининг, изјави Зедер, додавајќи дека мисли на вакцините „Спутник V“ и „Џонсон & Џонсон“, јави Тасс. .

Зедер истакна дека безбедноста на вакцините е најважниот аспект од постапката и дека ЕУ мора да ја забрза вакцинацијата.

Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера соопшти дека покренала постапка за експертиза на вакцината „Спутник V“.

Специјалисти ќе треба да утврдат дали вакцината е во согласност со стандардите на ЕУ во однос на ефикасноста, безбедноста и квалитетот.

Би можело да ве интересира

Австрија набавува милион дози од вакцината Спутник V

ЕУ ќе преговара за набавка на 1,8 милијарди дози анти-ковид вакцини од „втора генерација“

Жарко Настоски

Во Грција се предлага вакцината „АстраЗенека“ да се дава на лица над 30 години

Жарко Настоски

Тедрос: Има „шокантна нерамнотежа“ во распределбата на вакцините низ светот

Жарко Настоски

Вакцинирани над 18.000 граѓани, имунизацијата продолжува со приоритетните групи

Жарко Настоски

Бразилски прволигаш бесплатно ќе ги вакцинира своите навивачи

Жарко Настоски